Vydejme se k prověřenému prodejci se zkušenostmi a dlouholetou praxí. Pravděpodobně neprodává šunt a dobře nám poradí, když tápeme ve výběru a v kombinaci dekorů dřeva v povrchové úpravě.

Na co si dát pozor při nákupu

Už při prvním setkání se zeptejme, co vše je zahrnuto v ceně. Standardně se počítá příprava, zpracování, materiál, práce a samozřejmě i montáž.

Jestliže cena, např. kuchyňské linky, zahrnuje pouze korpus a navíc musíte zaplatit pracovní desku, kování, montáž, raději jděte o dům dál!

Kvalitní nábytek od zkušeného a prověřeného výrobce nám dlouho vydrží, což je pro mnohé priorita.

Kvalitní nábytek od zkušeného a prověřeného výrobce nám dlouho vydrží, což je pro mnohé priorita.

FOTO: JITONA

Stejně tak neakceptujte vysoké příplatky za atypické míry nábytku, ty jsou naprostou samozřejmostí. Vždyť žádný prostor není stejný a je normální, že interiéry mají odlišné rozměry.

Také trvejte na tom, aby k vám domů přijel pracovník zaměřit prostor a zjistil potřebné rozměry pro objednání nábytku. Za chyby pak ručí firma a nikoliv vy.

Důvěřuj, ale prověřuj

Nábytek může na první pohled vypadat velmi pěkně, ale s kvalitou je na štíru. Jak to poznáme?

Tloušťka korpusu: Správná je 18 mm, ale můžeme se setkat i se 16 mm. Silnější varianta je samozřejmě plus: celkově nábytek lépe vypadá, je pevnější, odolnější.

Dvířka jsou nejchoulostivější částí. Když jsou také o síle pouze 16 mm, brzy se zničí. Navíc musí ještě zvládnout panty a kování. Do tenkých dvířek se také hůře frézuje.

Správné uchycení skleněné výplně silikonovou lištou v polodrážce.

Správné uchycení skleněné výplně silikonovou lištou v polodrážce

FOTO: TRACHEA (3x)

Způsob spojení skříněk: to je nejdůležitější část. Když jsou použity spojovací šrouby, je vše v pořádku, protože jsou pevné, při demontáži a opětovném sestavení se korpus nikdy nezničí. Jestliže ale u nábytku objevíte pouze vruty, raději ho nekupujte!

Kontrola úchytek: jsou všechny úhly kolmé, rovné, bez přesahů? To je znak kvalitního zpracování. Když uvidíme škvíry a nerovnosti, jde o špatný výrobek.

Prosklená dvířka: ta správná jsou zasunuta do polodrážky a mají silikonové těsnění, které brání vypadnutí skleněné části. Skleněnou výplň, která je uchycena pouze do háčků, doporučujeme nebrat! V takovém případě se totiž sklo často uvolňuje, zvučí, do skulin se usazují mastnota a nečistoty.

Ve studiu si pečlivě prohlédneme zpracování hran nábytku, kování a pojezdy. Nejzatíženější částí jsou samozřejmě dvířka.

Ve studiu si pečlivě prohlédneme zpracování hran nábytku, kování a pojezdy. Nejzatíženější částí jsou samozřejmě dvířka.

FOTO: MYJOYS

Hra o hranu: I když jsme laici, lze rozpoznat kvalitní hranu od nedokonalé. Pouhým okem odhalíme, když na tmavším nábytku vidíme bílé nebo široké spáry. V tomto případě bylo použito levné lepidlo.

Hrany olepené nekvalitním lepidlem v koupelně nabobtnaly díky zvýšené vlhkosti vzduchu.

Hrany olepené nekvalitním lepidlem v koupelně nabobtnaly kvůli zvýšené vlhkosti vzduchu.

Při olepování hran je totiž důležitý technologický postup a tzv. PUR lepidlo. Jeho výhodou je, že k olepení ABS hran ho tolik nepotřebujeme. Hrana pak těsně nasedá na čelní plochu a spára je téměř neviditelná.

U méně kvalitních lepidel potřebujeme větší množství a spáry jsou proto o dost znatelnější.

Lepidlo PUR nemusíme nanášet v silné vrstvě, hrana a spáry jsou téměř neviditelné.

Lepidlo PUR nemusíme nanášet v silné vrstvě, hrana a spáry jsou téměř neviditelné.

Pozor na montáž a dopravu

Když už je jasné, že nábytek je kvalitní, má odpovídající rozměr, typ dřeviny a stylově se hodí do našeho interiéru, nákup jde do finále. Před zaplacením si ale ještě zjistěte, jak je to s montáží a odvozem.

Bohužel se někdy stává, že obchodní domy s nábytkem mají nasmlouvané externí dopravce a ti mají „svá pravidla“. Jejich služby za odvoz nábytku vás pak mohou nemile zaskočit: třeba když zjistíte, že cena odvozu převyšuje samotnou cenu smontovaného nočního stolku.

Nebo když vám přivezou jiný kus nábytku a odmítají ho odvézt zpět, protože to ve smlouvě nebylo. Zkrátka je zajímá jenom cesta k vám.

Nábytek do koupelny

Musí odolávat zvýšené vlhkosti vzduchu a odstřikující vodě, proto pořizujte takový, který je striktně určený do koupelen.

Důležitá je povrchová úprava - doporučuje se MDF fóliovaná deska (jemná, středně zahuštěná vláknitá deska) nebo MDF deska lakovaná polyuretanovými laky.

FOTO: DŘEVOJAS

Dáváme také pozor, aby koupelnové skříňky nestály hned vedle vany, postavíme je na nožky nebo je ukotvíme do stěny.